Čtvrtek 19. září, 2024
Evropský rozhled

Projekt Target je úspěšnější, než se očekávalo

 
Projekt Target - míříme na falešné účty
 
Na státní svátek sv. Václava jsem spustila projekt Target, který si klade za cíl zmapovat falešné profily na sociální síti Facebook, které jsou zároveň aktivní ve sdílení příspěvků rozdělujících společnost. Veřejnost jsem vyzvala, aby tyto falešné profily společnosti Facebook nahlašovala.

Projekt na sebe překvapivě strhl velkou pozornost, ať už ze strany falešných profilů, tak ze strany desinformačních médií. Nejzajímavější je bezesporu pozornost Štěpána Chába z Krajských listů, který se jinak věnuje rusko-ukrajinskému konfliktu a vypustil do světa desinformaci o tom, že právníci EU považují anexi Krymu Ruskem za legální. Ocitli jsme se rovněž v monitoringu Parlamentních listů, kde si všímali, nakolik projekt Target souvisí s odhalováním falešných účtů řízených z Ruské federace za účelem ovlivnění nastávajících voleb.

Krátce po spuštění projektu jsem si uvědomila, jakou jsem udělala chybu, když jsem avizovala, že budu zveřejňovat odkazy na falešné účty, které rozdělují společnost. Co kdybych za falešný účet označila profil, který ve skutečnosti falešný není? Byl by to trestný čin pomluvy? Musela jsem proto zvolit kritéria, kdy bude jednoznačné, že jde o profil falešný. Mezi tato kriteria jsem ustanovila:

1. Profil prohlašuje, že je občanem České republiky
2. Profil používá příjmení, které se nenachází na seznamu příjmení občanů ČR zveřejněných na stránkách MVČR
3. Profil aktivně sdílí politicky podbarvené příspěvky, které rozdělují společnost

Samozřejmě falešné profily mohou používat i jména reálných osob, ale při veřejném poukazování na takové profily jsem si nebyla jistá legálností projektu. Proto jsem veřejnost pouze vyzvala, aby se falešným profilům dívala též do přátel a nahlašovala každý podezřelý profil.

Zajímavostí bylo, že krátce po spuštění projektu Target si mnoho falešných profilů zablokovalo můj osobní profil. V mapování profilů mi to ale nijak nebránilo, neb jsem použila svůj developerský účet, který bývá po většinu času deaktivovaný, takže šance, že ho stihl někdo zablokovat, je minimální.

Přišel také razantní útok vedený z řad falešných profilů, které spamovaly můj Timeline. Nejčastěji sdílely fotomontáže nahatého Jakuba Jandy z Evropských hodnot, který se k Projektu Target veřejně přihlásil. Tím se také údajně stal projekt Target nebezpečný, když ho podporuje veřejně uznávaná osobnost. Ostatní falešné profily se snažily naznačovat, že narušujeme svobodu slova a cenzurujeme, když nahlašujeme sociální síti, že jsou falešní. Zcela ignorovaly skutečnost, že sociální síť zakazuje používat falešná jména.

Postupně jsem za dva týdny odhalila více než 100 falešných profilů. Většina z nich byla aktivními podporovateli SPD Tomia Okamury. Je možné, že jsem jen zabředla do sociální bubliny, ale jak jsem jednou spadla do sítě falešných profilů SPD, už jsem se z ní nedostala. Mnoho těchto falešných profilů vytvářelo vzájemné sítě přátelství, takže nebylo výjimkou najít falešný profil, který měl mezi přáteli desítky dalších falešných profilů. Některé falešné profily teprve „uzrávaly“, tím rozumějte, že byly čerstvě založené a věnovaly se zatím jen tématice sdílení fotografií koček a aut.

Současně se spuštěním projektu Target na politické scéně propukla facebooková bitva mezi Českou pirátskou stranou a Tomio Okamurou. Všechny tyto falešné profily začaly ve stejnou chvíli sdílet dehonestační materiály na předsedu Pirátů Ivana B. Bartoše a veškerá vyjádření Tomio Okamury na Piráty. Materiál osobního charakteru byste na jejich Timeline hledali jen marně.

Během dvou týdnů projektu Target se podařilo zablokovat 10 % všech falešných profilů. Tři profily si po deaktivaci účtů změnily jméno na existující příjmení v České republice a byly proto ze seznamu vyškrtnuty. Jiné profily od nahlášení nevykazují žádnou aktivitu.

Dá se prokázat, že Facebook při ověřování falešného profilu používá předem daná kritéria, která vyhodnocuje strojově. Nebudeme z taktických důvodů zveřejňovat, jaké profily Facebook zablokuje do jedné hodiny od nahlášení. Ale už víme, že Facebook většinu falešných profilů nezablokuje, protože nerozumí česky. Nahlášení od jednoho člověka nepovažuje za dostatečné. Na druhou stranu pokud falešný profil často sdílí fotografie zbraní, je snadnější takový profil zablokovat. Facebook sám doporučuje, aby současně s nahlášením falešného profilu uživatel také označil několik závadných příspěvků na jeho Timeline, pomůže to k rychlejší identifikaci falešného profilu a jeho zablokování.

Na závěr jen podotknu, že projekt Target není součástí žádného vědeckého výzkumu, ale jde jen o projev nespokojenosti s vysokým nárůstem falešných účtů, které názorově rozvracejí českou společnost.