Sobota 27. dubna, 2024
Evropský rozhled

Poznatky z prvního rusko-českého festivalu „Slovanská vzájemnost“

 

Oleg Solodukhin, zástupce ředitele Ruského střediska vědy a kultury, vítá Noční vlky v Praze na Olšanských hřbitovech.
Oleg Solodukhin, zástupce ředitele Ruského střediska vědy a kultury, vítá Noční vlky v Praze na Olšanských hřbitovech. Ilustrační obrázek

 

Na státní svátek v sobotu 28. října se uskutečnil v Ruském středisku vědy a kultury v Křišťálovém sále první rusko-český festival „Slovanské vzájemnosti“. Do Prahy se sjely mládežnické umělecké kolektivy a soubory z Ruska a České republiky, které vystoupily s ruskými a českými lidovými písněmi a tanci. Odpolednem provázel Jiří Černohorský, který ten samý večer byl pozván na udělování státních vyznamenání prezidentem Zemanem.

Dle Jiřího Černohorského festival vznikl ve snaze navázat na starší přátelství, byť možná nucené, s Ruskou federací. Cílem festivalu je postupně sjednocovat slovanské národy. Svět se podle něj změnil, přátelství a sounáležitost jsou mrtvými pojmy a lidé jsou lhostejní ke svému okolí. Můžou za to politici, kteří mezi lidi zasévají nepřátelství, i když by nám měli jít příkladem. A nastalá situace si zaslouží impulz, která tuto destrukci zastaví. Každý by měl začít sám u sebe bez ohledu na to, jaké je jeho okolí. Lidé by se k sobě měli chovat s respektem. Příkladný člověk by měl rozsévat dobrou náladu a smích.

S ohledem na to, jakou fanatickou nenávist Jiří Černohorský rozsévá na svých demonstracích proti uprchlíkům a lidem jiného politického a názorového smyšlení, se jevil na tomto festivalu jako úplně jiný, ne-li přímo vyměněný, člověk.

Po Jiřím Černohorském se slova ujal Oleg Solodukhin, zástupce ředitele Ruského střediska vědy a kultury, podle kterého je slovanská vzájemnost každodenním činem. Uvedl, že jsou tady Češi, Slováci, Poláci a v pondělí přibudou Ukrajinci.

Jako první vystoupil česko-moravský soubor Karmina. Vokálně instrumentální soubor vznikl v roce 1993 v Praze z dřívějšího Souboru starých lidových nástrojů. Soubor Karmína se zabývá interpretací starých českých lidových písní a gotické, renesanční a barokní hudby, světské i duchovní, jak píší na svých webových stránkách. V Ruském středisku vystoupilo několik zástupců souboru, jmenovitě Jiří Chudoba, Veronika Chudobová, Jana Piherová a Lukáš Votava.

Po nich vystoupil dětský soubor «Утренняя звезда» (Utrennyaya Zvezda, Ranní hvězda) z města Kirovo-Čepeck z Kirovské oblasti Ruské federace.

Sebastián ze speciální základní školy v Ústí nad Labem zarecitoval báseň o slovanském přátelství – v češtině i ruštině. Podle Jiřího Černohorského je Sebastián dobrým příkladem, proč nezavádět inkluzi do škol.

Harmonikář Pavel Erich, samouk, který již přes 20-let hraje na různých svatbách, narozeninových oslavách a při jiných příležitostech, hrál hojně jihočeské lidové písničky, například Na břehu Blanice, nebo jiné, jako tu Na Pankráci.

Tvůrčí kolektiv «В джазе только девушки» představil taneční čísla ve stylu jazzu.

Festivalu se zúčastnilo odhadem devadesát občanů České republiky, Slovenska i Ruské federace, mezi čestné hosty patřil senátor Jaroslav Doubrava.

Z českých občanů přišly známé tváře z demonstrací proti uprchlíkům. Mezi nimi nechyběl Žarko Raptor Jovanovič z hnutí Hej, občané! Tak jako obvykle průběh festivalu zaznamenával na mobilní telefon. Dále tu byl Robert Žák s Janem Dolensem, kteří se věnují aktivnímu monitoringu osob jiného názorového proudu, například osob sdílejících proevropské myšlenky. Dostavili se i mladý právník Norbert Naxera, který se před lety pohyboval v kruzích Holešovské výzvy. Nechyběli ani zástupci alternativních desinformačních médií, či příznivci již zaniklé Nové antikapitalistické levice.

O festivalu následně podrobně informovala moskevská mediální společnost Gospress.