V sobotu 28. července 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury (RSVK) uskutečnil již druhý rusko-český festival Slovanské vzájemnosti. Akce byla pořádána občanským sdružením „Čest, Svoboda, Respekt“ Jiřího Černohorského za podpory Rossotrudničestva* v České republice. Festival na sebe dlouho strhává negativní pozornost bezpečnostních analytiků a ani letos nezůstal bez odezvy.
Festival zahájil zástupce ředitele Rossotrudničenstva v Praze Oleg Solodukhin. Upozornil přítomné, že se v sále vyskytuje výstava fotografií „Ruská civilizace“. Ta vznikla v rámci mezinárodní soutěže, které se zúčastnilo na 2 tisíce lidí z 33 zemí s 10-ti tisíci fotografiemi. Nejlepší fotografie se nyní nacházejí v budovách Rossotrudničenstva po celém světě.
Oleg Solodukhin v závěru svého projevu připomněl, že 6. srpna do České republiky přijedou Noční vlci a pozval přítomné na 16 hodinu do RSVK.
>>Přečtete si: Poznatky z prvního rusko-českého festivalu „Slovanská vzájemnost“
Jako druhý se ke slovu dostal Bulhar Julian Angelov Ivanov, který překvapivě na přítomné promluvil výbornou češtinou. Uvedl, že Bulhaři nezapomněli na svou historii, kterou mají společnou s Ruskem i Českou republikou a poděkoval, že zde dnes mohou část své kultury předvést. „Politika je něco jiného, ale my jsme lidi a musíme se spojit a udržovat družbu mezi sebou,“ řekl na závěr.
Jiří Černohorský vysvětlil, proč pořádají festival právě Slovanské vzájemnosti. Nechce patřit na západ, ani na východ, protože chce plnou suverenitu států, nicméně se domnívá, že mezi slovanskými národy je potřeba prohlubovat vzájemné přátelské vztahy. Původně zamýšleli vytvořit něco jako Slovanskou unii, ale slovo unie si rozmysleli, neboť Unie už mají dost. Ze slova „vzájemnost“ čiší pozitivní energie přímo ze srdce, a proto „Slovanská vzájemnost“. Zdůraznil také, že problémy z minulosti nemáme tahat do budoucnosti.
Po něm se do zpěvu pustila ruská studentka pražské konzervatoře Anastasia Gracheva (vyslovuj Gračeva), která zazpívala píseň z filmu Vivat, gardemariny! a poté píseň „Jeřáby“ skladatele Jana Abramoviče Frenkela na verše básníka Rasula Gamzatova.
Za Českou republiku vystoupil akordeonista Jiří Líbal a houslista, který kvůli dopravní zácpě své vystoupení málem nestihl, jménem uváděný v ruském tisku jako Jiří Mašik, v českém prostředí známější jako „George Machaut“.
Hudebník a skladatel z Bulharska David Kotevský předvedl své vlastní skladby naplněné lidovými melodiemi bulharského folklóru.
Oproti minulému roku se Slovanské vzájemnosti téměř neúčastnily děti. Letos prostor dostaly pouze tři ze speciální základní školy v Ústí nad Labem, a to Sebastian S., Natálie K. a Terezka M. Šlo o dětské provokativní vystoupení, ve kterém dva vlci žijí vzájemné harmonii, když tu je rozežene zlá modrá víla a jejich vazby se tím na dlouhý čas přetrhají. Po čase k sobě vlci cestu opět najdou a i když se je zlá modrá víla pokusí znovu rozehnat, už se nedají. Vlk v tomto představení symbolizoval slovanské zvíře a modrá víla Evropskou unii, kvůli které Slované zapomněli na své vlastenectví.
V závěru festivalu poděkoval Jiří Černohorský Daně Schejbalové, která se podílela na organizaci festivalu a upekla přes noc 4 dorty, které mohli návštěvníci ochutnat během 15-ti minutové přestávky na občerstvení, a v neposlední řadě poděkoval také „slečně Veronice“, která jim umožnila tuto akci pořádat na půdě RSVK v Praze.
Ohlasy v ruském tisku
Tak jako každoročně i letos se zprávy o festivalu objevily v ruském tisku. O akci informovalo podrobně na svých oficiálních stránkách Rossotrudničestvo a moskevská mediální agentura Gospress. Videoreportáž pro Raptor TV natočil Jan Dolens.
Kritika na domácí scéně
Festival je každoročně kritizován bezpečnostními analytiky především kvůli stykům zástupců Ruské federace s občany, kteří na území České republiky pořádali protiimigrantské demonstrace. Letos poukázal bezpečnostní analytik Roman Máca na fotografii, kde stojí zástupce ředitele RSVK Oleg Solodukhin hned vedle Pavla Matějky, Milana Kubince a Šárky Urbánkové.
Poznámky:
*Rossotrudničestvo – Federální agentura pro záležitosti společenství nezávislých států, krajanů, žijících v zahraničí, a mezinárodní humanitární spolupráci