Pátek 26. dubna, 2024
Evropský rozhled

Monitoring ruské diplomacie v České republice (III.)

 

Petr Pirunčík z Kanceláře prezidenta republiky přebírá od prezidenta Ruské hokejové federace Vladislava Treťjaka rudý dres s nápisem SSSR.
Petr Pirunčík z Kanceláře prezidenta republiky přebírá od prezidenta Ruské hokejové federace Vladislava Treťjaka rudý dres s nápisem SSSR.

 

Stříbrný lukostřelec je soutěž pořádaná pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, která oceňuje projekty zlepšující česko-ruské vztahy. Zároveň je to také akce, kde se s ruskými diplomaty setkávají společensky známí lidé, jako je analytik Petr Pirunčík z Kanceláře prezidenta České republiky, novinářka Lenka Procházková, či hudebník Jarek Nohavica a mnozí další.

Petr Pirunčík, který byl rovněž na seznamu pozvaných během Mediálního fóra 2019 v pražském hotelu Grand Majestic Plaza, sedí v listopadu 2017 v Národním domě na Vinohradech u jednoho stolu spolu s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským a diplomaty Alexejem Kolmakovem i Feodosijem Vladyševským. Od prezidenta Ruské hokejové federace Vladislava Treťjaka následně přebírá rudý dres s nápisem SSSR, který Treťjak nosíval v mládí během své hokejové kariéry pod číslem 20.

Feodosij Vladyševskij zastává na ruské ambasádě velmi vysokou hodnost, je rada-vyslanec. Tak jako ostatní diplomaté se účastní celé řady pietních vzpomínek, například se byl poklonit památce padlých za osvobození Československa k pomníku na místě úmrtí rudoarmějce Běljakova na Loretánském náměstí v Praze.

 


 

Když se prezident Ruské federace Vladimír Putin dne 26.10.2019 rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání pro cizince – Řád přátelství – českému hudebnímu skladateli Vadimu Petrovovi, řád mu osobně předal rada-vyslanec Feodosij Vladyševskij.

Poslední aktivita, kterou jsme u Vladyševského zaznamenali, byla jeho srpnová návštěva Ústavu jaderného výzkumu Řež, kde byl doprovázen diplomatkou Karinou Sultanovou. S vedením ústavu projednával široký okruh témat, tykajících se posílení rusko-české spolupráce v oblastech vzdělávaní, vědy a výzkumu včetně jaderného výzkumu, radiofarmakologie a nanomaterialů.

Na videozáznamech zveřejněných na stránkách Stříbrného lukostřelce jsou k vidění i další diplomaté, jako nedávno vyhoštěný Andrej Končakov (v časech 1:34, 2:24, 2:30) nebo Andrej Makarenko (v čase 2:52).

 

 

Řada ruských diplomatů, která dříve působila na území České republiky, se přesunula na Slovensko. Ostatně velvyslancem Ruské federace na Slovensku není nikdo jiný než Alexej Fedotov, který býval před lety velvyslancem v České republice. Osobně ho (a část jeho diplomatického sboru) bylo možné potkat minulý rok v květnu během příjezdu Nočních vlků na bratislavský Slavín. Asi nebude zvláštností, že ruští diplomaté si během piety povídali s aktivistou Jánem Lenickým, který s nimi následně odjel na ambasádu. O rok později, v lednu 2020, Ján Lenický přicestoval se slovenskými aktivisty v mikrobusech před pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády, aby zde demonstroval proti jejímu odstranění ze strany MČ Prahy 6. Na akci, jak jsme psali již v minulých dílech, byla přítomna celá řada ruských diplomatů.

 

Velvyslanec Alexej Fedotov (uprostřed) během příjezdu Nočních vlků na bratislavský Slavín.
Velvyslanec Alexej Fedotov (uprostřed) během příjezdu Nočních vlků na bratislavský Slavín.

Doprovod velvyslance Alexeje Fedotova na bratislavském Slavíně.
Doprovod velvyslance Alexeje Fedotova na bratislavském Slavíně.

Muž doprovázející ruského velvyslance mluví se slovenským aktivistou Jánem Lenickým.
Muž doprovázející ruského velvyslance mluví se slovenským aktivistou Jánem Lenickým.

 

Na Slovensku působí na pozici druhého tajemníka Oleg Sporyšev, který před téměř deseti lety byl v České republice třetím tajemníkem. O jeho aktivitách na území České republiky se ve veřejném prostoru příliš informací nedochovalo, existuje jen drobná zmínka na Lidovkách, kdy se vyjadřoval k blížícímu se charitativnímu hokeji v Tesla Aréně. Tehdy si do Prahy přijeli zahrát hokej významní politici a manažeři Ruské federace, příkladem jmenujme viceprezidenta společnosti Gazprom Alexandra Medvěděva, a proti nim za českou stranu měli hrát Mirek Topolánek, Martin Dejdar či Sagvan Tofi.

Na Slovensku je Oleg Sporyšev známější. Tak jako i jiní diplomaté se účastní pietních shromáždění, jakým byla ku příkladu vzpomínka na 74. výročí Slovenského národního povstání v Senici.

Stejně jako Feodosij Vladyševskij rozvíjí spolupráci mezi českými a ruskými firmami v oblasti podnikání. „Dvadsiateho júna priestory našej spoločnosti navštívil tajomník Veľvyslanectva RF na Slovensku Oleg Sporyšev. Stretnutie bolo zamerané na posun našich aktivít smerom na Ruskú federáciu, pri ktorých je potrebné riešiť logistické a komunikačné toky. V tejto oblasti nám veľvyslanectvo Ruskej federácie prisľúbilo aktívnu pomoc a rovnako aj spoluprácu pri hľadaní kontaktov v oblasti priemyslu, ktoré mapujú oblasť našich záujmov. Na jeseň tohto roku je naplánované stretnutie s veľvyslancom Ruskej federácie na Slovensku,“ píše se v magazínu firmy MASAM, která se specializuje na výrobu řezných a lisovacích nástrojů a příslušenství.

V New Yorku před lety americká FBI zadržela ruského špiona stejného příjmení Igora Sporyševa, který navazoval v USA obchodní spolupráci s tamějšími firmami a působil zde pod diplomatickým pasem. Zadržen byl v kauze ruského bankéře Jevgenije Burjakova obviněného rovněž ze špionáže. Doporučujeme s ním Olega Sporyševa nezaměňovat.

 

Oleg Sporyšev během vzpomínkové akce ku příležitosti 74. výročí Slovenského národního povstání v Senici.
Oleg Sporyšev během vzpomínkové akce ku příležitosti 74. výročí Slovenského národního povstání v Senici.

 

Budeme-li ale chtít rozvést jinou velkou kauzu z českého prostředí, nezbývá než zmínit se o pracovníkovi vojenské sekce ambasády, který byl 25. června 2020 v pražských Říčanech u tenisového klubu Oáza zadržen českou policií při nákupu střel do odstřelovacích pušek a jiné munice. Kvůli diplomatické imunitě byl vzápětí propuštěn na svobodu a v tichosti odjel do Ruské federace. V té době podle diplomatické listiny Ministerstva zahraničních věcí působil na pozici vojenského a vzdušného attaché Jevgenij Borisenko, po této aféře jeho jméno z listiny zmizelo. Ke kauze zatím nepadlo žádné oficiální vyjádření osob srozuměných s případem.