Pátek 26. dubna, 2024
Evropský rozhled

Konvičkův zrušený facebookový profil byl forenzními metodami propojen s jeho osobou

 

V poslední době jsou lidskoprávní aktivisté zastrašováni, že budou za údajnou vlastizradu s přijetím syrských uprchlíků viset na šibenici. Patří šibenice do politické kultury, nebo jde o jednoznačné porušení zákona?
V roce 2014 byli lidskoprávní aktivisté zastrašováni, že budou za údajnou vlastizradu s přijímáním syrských uprchlíků viset na šibenici. Patří šibenice, vyhrožování koncentračními tábory a preventivní popravování osob na základě víry do politické kultury, nebo jde o jednoznačné porušení zákona?

 

Lidovky nedávno zveřejnily článek, podle kterého Konvičkův případ masokostní moučky zřejmě vyšumí, neboť kriminalisté nebudou schopni doložit, že inkriminované příspěvky skutečně napsal Martin Konvička a nikoliv někdo jiný, kdo se za něj na sociální síti Facebook vydával. Policisté údajně spolupracují s IT experty, se kterými se snaží výroky propojit s osobou Martina Konvičky. Výsledek je ale nejistý.

Redakci Evropského rozhledu se podařilo zrušený profil s osobou Martina Konvičky propojit skrze facebookovou forenzní analýzu.

Z pochopitelných důvodů to nejdůležitější si musíme nechat zatím pro sebe, protože Martin Konvička by vzápětí zahájil kroky, které by vedly k zamaskování této možná jediné stopy.

Martin Konvička původně působil na sociální síti Facebook s username martin.konvicka.18 a ID číslem profilu 100000281689092, které je pro každý účet unikátní. Pokud budete ID profilu vyhledávat skrze různé search enginy, ještě dnes objevíte mnoho článků, kde autoři odkazují na jeho facebookový profil a v url odkaze uvidíte toto ID číslo.

Naše redakce také disponuje celou řadou online záloh v době, kdy byly jeho závadné výroky pronášeny. A nemáme je jen v podobě obrázků, ale v podobě zdrojových kódů stránek. V tomto zdrojovém kódu je ID Konvičkova profilu rovněž k nalezení.

V roce 2014 jsem se navíc s docentem Konvičkou, vyučujícím na mé fakultě, osobně dostala do přímé facebookové konfrontace, do které zasáhlo vedení Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vznikly tehdy i oficiální dokumenty ze školního šetření, ve kterých se docent Konvička přiznal, že účet na Facebooku patří jemu samotnému a nikomu dalšímu.

Jakmile ovšem začala Policie Konvičkovy výroky prošetřovat, docent svůj profil nechal zrušit a prohlásil ho za falešný účet, který nikdy nebyl jeho.

Zapomněl ovšem, že existují různé placené služby, které dnem i nocí zálohují údaje k účtům na různých sociálních sítích, zejména kvůli obchodování s osobními údaji pro marketingové účely, a k jeho zrušenému účtu existuje záloha, která obsahuje i údaje, které obvykle nejsou veřejně viditelné. Tyto služby se běžně používají i ve facebookové forenzní analýze a IT znalcům by neměly být neznámé.

My jsme se k těmto údajům dostaly skrze search pointery v příkazové řádce a následně jsme je ověřili přes recovery systém Facebooku.

Podrobnější z pochopitelných důvodů být nemůžeme, ale existují spolehlivé kriminalistické IT metody, jak pravost profilu ověřit, i když je profil již zrušen, a to i v případě, že společnost Facebook odmítne na případu s kriminalisty spolupracovat.