Pátek 26. dubna, 2024
Evropský rozhled

Čeští občané obdrželi medaile za zásluhy z Ministerstva obrany Ruské federace

 

Noční vlci uctili padlé sovětské vojáky na pražských Olšanských hřbitovech, 5. 6. 2017. Ilustrační obrázek
Noční vlci uctili padlé sovětské vojáky na pražských Olšanských hřbitovech, 5. 6. 2017. Ilustrační obrázek

 

Vojensko-letecký přidělenec Ruské federace v České republice plk. Igor Shchepin udělil občanům České republiky medaile za zásluhy při zachování památek zesnulých obránců vlasti. Slavnostní akt se uskutečnil 1. března na půdě velvyslanectví Ruské federace v Praze.

Na ceremonii promluvil tajemník velvyslanectví Valerij Konnov, který má v kompetenci péči o vojenské památníky v České republice. Poděkoval všem pozvaným Čechům za to, že udržují v paměti ty, kteří osvobodili Československo od nacistů.

Ocenění převzal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) a civilní aktivisté Jelena Vičanová s Radimem Litterbachem za to, že inicializovali restaurátorské práce, opravy a zdokonalování památek a památníků vojákům Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa od nacistů. Jejich aktivity probíhali zejména v Ústeckém kraji.

Jelena Vičanová a Radim Litterbach zrekonstruovali celkem pět památníků – tři v oblasti Ústí nad Labem, dále v obcích Malé Březno a Fojtovice. V současné době obnovují pomník vojákům Rudé armády v centru Teplic. Ceremonie k novému pamětnímu místu už je načasovaná na 73. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

Dalším vyznamenaným byl Roman Janas, který již více jak deset let pátrá po osudech válečných zajatců, kteří prošli pracovními komandy na Jesenicku. O svém pátraní bloguje na iDnesu.

Oceněn byl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a zástupce spolku rusky mluvících obyvatel „Kovčeg-Archa“ v Teplicích Anatolij Orlov, který na židovském hřbitově v Teplicích objevil hroby 21 zapomenutých rudoarmějců. Vyznamenán byl i Pavel Dragušinec z firmy Bau-Amstav za opravy a obnovy vojenských hrobů a zachování památky těch, kteří zde zahynuli v první a druhé světové válce.

Ocenění se od Valerije Konnova dočkal také senátor Jaroslav Doubrava, europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM), první místopředseda ČSBS Emil Kulfánek a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Podle dosavadních údajů je v České republice 903 ruských (sovětských) vojenských pohřebišť.

Přeloženo z portálu Ministerstva obrany Ruské federace