"/>
Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

​Zpráva občanských iniciativ o průběhu státního svátku v Praze a o cenzurních metodách veřejnoprávní ČT

V neděli 28. září od 12ti hodin začalo na Václavském náměstí ohlášené shromáždění „Ne sankcím, ano míru“, kde řečníci referovali o nesmyslných sankcích proti Rusku. Mezi debatéry vystoupili například: Petr Šimůnek (KSČM), Jan Veleba (předseda Strany práv občanů), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Jan Kavan (bývalý předseda Valného shromáždění OSN), občanský aktivista Jan Koral, který přečetl text Daniela Solise, Karel Růžička, a v telefonických vstupech občané vyslechli příspěvek režiséra Zdeňka Trošky a vojenského analytika Martina Kollera.

 

 

V téže době na Staroměstském náměstí, naproti stánku Pražský Majdan ozdobenému ukrajinskou vlajkou a s vystavenými petičními archy odsuzujícími umírněný politický postoj prezidenta a premiéra ČR vůči konfliktu na Ukrajině, vyrostla řada petičních stolků spojených transparentem s nápisem POSTAVME VOZOVOU HRADBU PROTI FAŠISMU A NACISMU. I zde byly k podpisu petice vytvořené občanskými iniciativami žádající  mírovou politiku ministerstva zahraničí ČR a žádající vyšetření tragických událostí na Majdanu v Kyjevě, odhalení viníka sestřelení civilního letadla, a potrestání teroristů, kteří upálili civilisty v Oděse.

Po skončení demonstrace na Václavském náměstí přišli účastnící podpořit aktivisty u petičních stánků na Staroměstském náměstí.  Pokusy promajdanských provokatérů odmítajících připustit fašistické a nacistické projevy na Ukrajině, propagujících kult „národního hrdiny“ Bandery, neměly úspěch.

 

 

Zpravodajský štáb ČT věnoval na Staroměstském náměstí pozornost svých kamer pouze promajdanským účastníkům a odmítl objektivně informovat o skutečném dění na Staroměstském náměstí a to na základě pokynu, že má zabírat pouze „Pražský Majdan“. Následně zpravodajský štáb veřejnoprávní televize prakticky z náměstí utekl. V půl sedmé večer občanští aktivisté ukončili sběr podpisů za z auta reprodukované československé hymny, kterou doprovázeli sborovým zpěvem. Krátce po jejich odchodu přijel na Staroměstské náměstí vůz zásahové policie, avšak už nebylo proti komu zasahovat. Tento způsob oslav státního svátku se občanským aktivistům zdá být poněkud nešťastný.

Příští neděli 5.října hodlají aktéři Pražského Majdanu, tedy ukrajinští občané spolu s českými autory petice, která kritizuje prezidenta a premiéra ČR, zorganizovat pochod k Úřadu vlády ČR. Pochod má v 17:30 vyjít ze Staroměstského náměstí a směřovat na nábřeží Edvarda Beneše. Občanské iniciativy proto apelují na Pražany i mimopražské občany, aby se v neděli 5.října shromáždili před budovou vlády již v 17 hodin pod společným heslem No pasaran! Zabráníme dalšímu šíření fašistických a nacionalistických tendencí v naší zemi. Praha se nesmí stát Kyjevem!

Za občanské iniciativy  Eva Novotná a Lenka Procházková